Strona główna | Mapa serwisu |
Strona 
 poświęcona 
hodowli 
żółwi greckich
        
Testudo
hermanni
 


Przygotowanie
SEN ZIMOWY > Przygotowanie

Przygotowanie

Żółwie trzymane na wybiegach są niejako przygotowywane do hibernacji poprzez pogodę, która w Polsce z końcem sierpnia staje się coraz chłodniejsza. Dni stają się wtedy krótsze, nasłonecznienie mniej intensywne, a co za tym idzie kąpiele słoneczne prawie niemożliwe. Nastepuje to na przełomie września i października. Zwierzęta stają się wtedy bardziej apatyczne i nie jedzą w tym okrasie prawie nic przygotowując organizm na odpoczynek zimowy. Dobrze byłoby w tym okresie zlecić badanie kału. Zimowane powinny być bowiem tylko zdrowe osobniki. Zarobaczone zwierzęta powinny być jeszcze przed zapadnięciem w sen odrobaczone. W tym również czasie następuje przeniesienie zwierząt do wcześniej przygotowanego terrarium, aby nie zapadły on w hibernację zbyt wcześnie. Terrarium powinno być dobrze oświetlone i utrzymywane nadal w cieple, aby móc symulować warunki pogodowe panujące w tym okresie w basenie morza Śródziemnego, które jeszcze we wrześniu są o wiele lepsze niż w Polsce. W pierwszym tygodniu października temperatura w terrarium powinna być (w czasie czterech tygodni)  redukowana , tak aby na koniec miesiąca wynosiła w nocy ok. 8° C.  W czwartym tygodniu promiennik ciepła  powinien być już całkiem  wyłączony. Karmienie powinno być w tym czasie stopniowo zawieższane, poza stałym dostępem do wody.  Przy temperaturze okolo 7° C. żółwie zaczynają się zagrzebywać w podłożu (najpóźniej w połwie listopada), co wiąże się  z przeniesieniem ich do skrzynek (pojemników), w których to będą zimowane. Pojemniki te mogą być różne, najczęściej drewniane lub plastikowe, o odpowiedniej w zależności od liczby zimowanych w nich zwierząt wielkości. Powinny one także posiadać przy randzie niewielkie otwory (jeżeli posiadają one dodatkowo przykrywkę), w celu umożliwienia prawidłowej wentylacji. Podłoże powinna stanowić wilgotna (ale nigdy mokra) ziemia ogrodowa o wysokości min. 20 cm., w której to żółwie się zakopią. Niektóre żółwie zakopują się tylko częściowo, a inne wcale. Na wierzchu nie powinno zabraknąć również liści buka, o średniej warstwie 5 cm. Liście tego drzewa nadają sie najlepiej do tego celu, gdyż w odróżnieniu do innych zawierają najmniej kwasów garbnikowych, które nie wpływają pozytywnie na żółwie. Cały pojemnik wraz ze zwierzęciem w środku pownien być zabezpieczony od góry tak, aby żadne szkodniki nie mogły przedostać się do środka, nie blokując jednocześnie swobodnego wlotu powietrza. Takie zabezpieczenie jest niezbędne, jeżeli zimujemy żółwia w piwnicy.  Rozwiązaniem mogłaby tu być np. dobrze umocowana siatka druciana o małych oczkach. Pojemnik z żółwiem powinien znajdować się w pomieszczeniu, w którym to temp. wynosi od 3° C do maksymalnie 6° C., dlatego do tego celu najlepiej nadaje się piwnica lub lodówka.

 



W takich właśnie pojemnikach zimowane są moje żółwie



W skrócie...

1 tydzień

Promiennik światła: 8 godzin
Promiennik ciepła: 6 godzin
Temperatura w ciągu dnia: ok. 20º C
Temperatura w nocy: ok. 15º C

2 tydzień

Promiennik światła: 6 godzin
Promiennik ciepła: 4 godziny
Temperatura w ciągu dnia: ok. 17º C
Temperatura w nocy: ok. 12º C
Skutek: żółwie stają się apatyczne i zaczynają coraz mniej jeść.
Komentarz: do terrarium można wrzucić suche liście, aby móc dodatkowo zasymulować żółwiom nadchodzącą zimę.

3 tydzień

Promiennik światła: 4 godziny

Promiennik ciepła: 2 godziny
Temperatura w ciągu dnia: ok. 15 ºC
Temperatura w nocy: ok. 10º C
Komentarz: należy zaprzestać karmić zwierzęta. Dostęp do wody pitnej powinien jednak być cały czas zapewniony. Zaleca się co 2 - 3 dni kąpiele w letniej wodzie w celu pobudzenia organizmu do wypróżnienia się. W tym czasie należy również przygotować pojemniki, w których żółwie będą zimowane.   

4 tydzień

Promiennik światła: 4 godziny
Promiennik ciepła: całkowicie wyłączony
Temperatura w ciągu dnia: ok. 10º C
Temperatura w nocy: ok. 8º C
Skutek: żółwie rzadko wychodzą ze swoich kryjówek i zaczynają się zagrzebywać w podłożu.
Komentarz: Zalecane ponowne kąpiele. Pod koniec tygodnia następuje przeniesienie żółwi do pojemników, w których mają one spędzić zimę. W tym czasie następuje również ważenie kontrolne (powtarzane co 3 - 4 tygodnie). Po 2 – 3 dniach, kiedy to żółwie się zagrzebią, następuje przeniesienie ich do piwnicy bądź lodówki.