Strona główna | Mapa serwisu |
Strona 
 poświęcona 
hodowli 
żółwi greckich
        
Testudo
hermanni
 


SEN ZIMOWY
SEN ZIMOWY

SEN ZIMOWY

Strefa śródziemnomorska, w której żyją żółwie greckie oprócz upalnego lata charakteryzuje się również łagodną zimą. Pomimo to, iż tamtejsze zimowe temperatury są bardziej żółwiom przychylne, niż te w Polsce, to zapadają one w sen zimowy, który na ogół wynosi około czterech miesięcy. Inaczej jest z żółwiami, które trzymane są w terrariach. W takich warunkach, są one niejako zdane na hodowcę, który przed nadejściem każdej zimy zadaje sobie pytanie: zimować żółwia, czy też nie? Jeżeli tak, to w jaki sposób i czy jest to w ogóle potrzebne? Jak widać jedno podstawowe  pytanie pociąga za sobą szereg innych, które niarzadko mogą przyprawić o zawróty głowy. Nie powinniśmy się jednak mimo wszystko tym zrażać, a lepiej zastanowić nad tym, czy aby napewno całoroczna aktywność żółwia wychodzi mu na dobre? Należy bowiem pamiętać, że sen zimowy jest u żółwi lądowych genetycznie uwarunkowany i należy do ich bilogicznego rytmu. Dlatego też kilkumiesięczna przerwa powinna wydawać się tu bezdyskusyjna, gdyż pozwala żółwiom na dłuższy odpoczynek i regenerację organizmu. Przerwie zimowej poddawane powinny być nie tylko dorosłe żółwie, ale też i młode, dla których sen zimowy jest również naturalnym hamulcem dla (za)szybkiego wzrostu. Żółwie, które są regularnie zimowane sa bardziej żywe i charakteryzuję sie ponadto mniejszą podatnością na choroby. Jedynie chorych bądź osłabionych osobników nie powinno się zimować, aż do nastepnej zimy, jeżeli oczywiście do tego czasu ich stan się poprawi. 

Sen zimowy u dorosłych żółwi powinien średnio wynosić około 4 miesięcy (przeciętnie od końca listopada do końca marca). 
U Testudo hermanni hermanni hibernacja wynosi od 3 do 5 miesięcy, natomisat u Testudo hermanni boettergi od 4 do 5 miesięcy. Wiąże się to z tym, iż tereny, na których występuje Thh charakteryzują się łagodniejszą i krótszą zimą, niż te na których występuje Thb. U młodych zdrowych żółwików Thh i Thb (do 4 lat) okres zimowania nie pownien być dłuższy niż 3 miesiące.  

Niezależnie od tego, czy zimujemy żółwia w lodówce, czy też w piwnicy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na temperaturę, w której  jest on zimowany. Powinna ona wynosić nie mniej niż 3° C i nie więcej niż 6° C. Jej nagły wzrost  juz do 8° C., powoduje iż poszczególne organy wewnętrzne żółwia zaczynają normalnie funkcjonować. Zjawisko to może wtedy okazać się niebezpieczne, gdyż następująca przemiana materii przy nie wystarczająco wysokiej temperaturze staje się  niekompletna i nieprawidłowa. Spalana podczas tego procesu energia nie jest uzupełniana, co może doprowadzić do tego, że żółw podczas snu umrze z głodu.