Strona główna | Mapa serwisu |
Strona 
 poświęcona 
hodowli 
żółwi greckich
        
Testudo
hermanni
 


Promienniki światła, ciepła i UV
TERRARIUM > Promienniki światła, ciepła i UV

Promienniki światła, ciepła i UV

Oświetlenie podobnie jak ogrzewanie odgrywają bardzo ważną rolę w hodowli żółwi, gdyż mają bezpośredni wpływ na ich samopoczucie i zdrowie. Żółwie lądowe podobnie jak i wodne są zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza że temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia! Ci, którzy hodują swoje żółwie w ogrodzie bądź na balkonie mają ten komfort, że nie muszą się już zbytnio troszczyć o odpowiednie naświetlenie . Natomiast ci, którzy trzymają swoje małe gady w terrariach powinni stworzyć za pomocą różnych odpowiednich lamp sztuczne słońce, które przynajmniej jeśli nie w 100% (jak dotąd niemożliwe),  to chociaż w połowie będzie miało właściwości prawdziwego. Pamiętać jednak należy o tym, że nawet najlepszej jakości lampy nigdy nie zastąpią naturalnego słońca, które wytwarza światło o intensywności ponad 100.000 lux. Dla porównania większość lamp używanych w terrarystyce osiąga nieznaczną część tego co słońce o intensywności mniejszej niź 10.000 lux., co tak naprawdę odpowiadnia wartościom świetlnym w cieniu. Prawdziwe słońce oprócz ogromnej ilości światła wytwarza również ciepło, jak i promieniowanie UV-B. Te czynniki idą w parze i są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszych czworonożnych pupili, gdyż:
- tylko w połączeniu z prawidłowym oświetleniem organizm żółwi jest w stanie przyswajać ciepło; wszelkie kable jak i kamienie grzewcze są więc stratą pieniędzy, gdyż nie wytwarzają świat
ła,
- ciepło jest niezbędne, gdyż żółwie są z natury zwierzętami ciepłolubnymi i dopiero po osciągnięciu przez ich organizm odpowiedniej temperatury, poszczególne organy wewnętrzne są wstanie prawidł
owo funcjonować, co jest szczególnie ważne przy procesie trawienia,
- promieniowania UV-B i UVA
przyczynią się natomiast do produkcji witaminy D3, ktróra odgrywa bardzo ważną rolę w budowie kości i pancerza - szczególnie ważne w  pierwszych latach życia młodych żółwi.
Sztuczne promieniowanie UV-B można nabyć obecnie w postaci:
• neonowych lamp,
• Osram VitaLux 300 W,
• l
amp metalohalogenowych (HQI) lub rtęciowych (HQL).

Pomimo to, iż promieniowanie UV jest bardzo ważne dla wzrostu żółwia, to nie należy przekraczać pewnych norm, które mogłby stać się szkodliwe i doprowadzić np. do poparzenia zwierzęcia. Daltego też należy dokładnie zapoznać się z obsługą danego promiennika,
odpowiednim montażem, a także czasem naświetlania. Wiadomo, żadna nawet najlepsza lampa mimo wszystko nie zastąpi słońca. Przyjmuje się, że już po upływie ok. 5, 7 min. przebywania na słońcu  organizm żółwia jest w stanie wytworzyć tyle witaminy D3, aby zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie na tą właśnie witaminę. W przypadku sztucznego promieniowania w zalezności od rodzaju promiennika UV czas naświetlania powinien średnio wynosić:
przy Osram VitaLux 300 W w odstępie nie mniejszym niż 60 cm od podłoża jednorazowo ok. 5 min. kilka razy w tygodniu,
• przy lampach HQI w odstępie nie mniejszym niż 30 cm od podłoża  ok. 8 h dziennie.
Różnica czasem naświetlania pomiędzy tymi dwoma promiennikami jest jak widać ogromna. Wynika to z tego, że lampy HQI z reguły oddają mniej promieni UV niż Osram VitaLux 300 W, w związku z czym ich czas naświetlania  autmatycznie się wydłuża.


Promienniki godne polecenia...

Promiennik światła HQI 70 W - zapewnia odpowiednią ilość światła, aby żółwie były wstanie połączyć je z ciepłem

Promiennik ciepła Halogen Sun 75 W Lucky Reptile  
zapewnia odpowiednio wysoką temperaturę (ciepło), która to w obszarze tego promiennika może osiągać spokojnie nawet do 40 C; promienniki światła i ciepła powinny nijako „połączyć się” ze sobą i być skierowane w jedno określone miejsce w celu stworzenia miejsca do wygrzewania się.

 


Promiennik UV
Osram VitaLux 300 W wytwarza promieniowanie UV, które to wspomaga budowę kości; ze względu na wysoki poziom promieniowania naświetlanie tą lampą nie powinno być z początku dłuższe niż 5 min, a z biegem czasu nie dłuższe niż 15 min. dziennie! Odstęp tej lampy od podłoża powinien wynosić w granicach od 60 do 150 cm.
                          
Jako najlepszą alternatywę do wyżej wymienionych lamp polecam jednak Lucky Reptile Bright Sun UV Dessert 70 W , która wytwarza jednocześnie ciepło, światło i promieniowanie UV.

  


Ta  metalohalogenowa lampa (HQI) jest absolutnym hitem i nowością w terrarystyce. Jest ona co prawda dużo droższa niż pozostałe, ale za to bardziej efektywna. Jej intesywność świetlna zbliża się do granic 100.000 lux, a więc granic słońca. Biorąc pod uwagę niższe zużycie energii i jej właściwości można powiedzieć, że jest ona również dobrą inwestycją. Cała lampa składa się z 3 części: z żarówki, z do niej pasującej porcelanowej oprawy (celem umocowania żarówki), jak i specjalnego urządzenia, które steruje całą pracę lampy. Światło jakie ta lampa wytwarza jest o  wiele jaśniejsze niż te, które wytwarzają tradycjne  żarówki dzięki  czemu udaje się uzyskać w terrarium coś na wzór sztucznego słońca. W zależności od mocy żarówki (50 W lub 70 W) odstęp jej do podłoża nie powinien być mniejszy niż 30 cm. Promieniowanie UV jakie ta lampa wytwarza nie jest tak wysokie jak przy Osram Vitalux 300 W, w wyniku czego czas naswietlania wydłuża się do okolo 8 h na dobę.

Decydując się na konkretną lampę powinniśmy zadbać również o to, aby wytwarzała dość ciepła w celu osiągnięcia żądanej temepratury. Temperatura w najbardziej nasłonecznionym miejscu w terrarium może dochodzić nawet do 40 C., gdyż żółwie jak wiadomo są zwierzętami ciepłolubnymi. Pamiętajmy jednak o tym, że powinny one  mieć również możliwość wycofania się ze strefy gorąca i przebywania w miejscu chłodniejszym, zacienionym. Ważne dlatego jest rozmieszczenie w terrarrium w taki sposób wszelkich promienników, aby  udało się stworzyć dwie strefy: cieplejszą i chłodniejszą.