Strona główna | Mapa serwisu |
Strona 
 poświęcona 
hodowli 
żółwi greckich
        
Testudo
hermanni
 


ŻÓŁW GRECKI
ŻÓŁW GRECKI

ŻÓŁW GRECKI

Żółwie greckie wystepują na wolności w południowej części naszego kontynentu, w europejskiej części basenu morza Śródziemnego.  Ich zasięg jest dosyć szeroki, ponieważ rozciąga się od Francji, poprzez Włochy, Chorwację, Macedonię, Albanię, Grecję, Bułgarię, aż   po europejską część Turcji. Kolorem czerwonym oznaczony jest obszar, na którym występuje  Testudo hermanni hermanni (rasa zachodnia), natomiast niebieskim Testudo hermanni boettgeri (rasa wschodnia).
Obydwa podgatunki należą do ciepłolubnych i preferują obszary słoneczne, jak i również porośnięte bujnie różnego rodzaju roślinnością. Samice sa wyraźnie większe od samców, a ich karapaks może osiągać nawet do 30 cm. W zależności od miejsca występowania i podgatunku pancerz może przybierać kolory od oliwkowego, po żółto-czarny aż po lekko brązowawy.

Ich pokarm stanowią głównie rośliny. Czasami zjadają również przypadkowo drobne bezkręgowce. Należą one do zwierząt zmiennociepnych i są aktywne w dzień.  Aktywność ich jednak nie jest całoroczna. Zapadają one bowiem w sen zimowy, który wynosi na ogól okolo 4 miesiące.  Zwierzęta te znane są ze swojej długowieczności. Na wolności są w stanie bowiem dożyć 60, natomiast w niewoli 80, a nawet i więcej lat, przeżywając tym samym niejednokrotnie swojego wlaściciela.